środa, 12 lutego 2014

Nasiona ekologiczne i sprawy organizacyjne

      Jeśli kogoś interesuje zdobycie nasion ekologicznych (organicznych), to OGRODY PERMAKULTURY ogłosiły listę nasion, jakimi dysponują. Można ją zobaczyć pod tym adresem: http://permakultura.com.pl/nasiona-organiczne-2/
    Namnożyło się ostatnio spamu na moim blogu. Usuwam go, jak mogę. Na ogół są sprytni i wpisują w komentarzach do komentarzy, więc chcąc usunąć spam, czasem usuwam cały komentarz...Przepraszam! Będę musiała włączyć czasowo weryfikację postów.
    Ten blog powstał jako coś w rodzaju przyjemnego i łatwego podręcznika uprawy ogrodu, zawierający nasze doświadczenia, wiedzę, którą zdobyłam dzięki innym i liczne anegdoty. Chodzi o to, że ma pewien logiczny układ - zaczynamy od przygotowania miejsca na ogród, następnie zajmujemy się glebą, wodą i powietrzem, potem kolejno: kalendarz prac, wpływy różnych roślin na siebie, dobór, prace sezonowe. Tymczasem przybywają nowi czytelnicy i mają różne pytania. Trudno mi za każdym razem powtarzać to, co pisałam już wcześniej, więc dałam etykiety do postów, żeby łatwiej było je wyszukiwać tematycznie (to ta niebieska chmurka u góry).  Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie znaleźć interesujące Was zagadnienia.

10 komentarzy:

  1. Super, dzieki, może sobie tam cos jeszcze znajdę oprócz tych nasionek co będę zamiawiać z Walii :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Właśnie zabrałam się do czytania wszystkiego po kolei aby nie zadawać wiecej pytań na które padła juz odpowiedź...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A zadawaj, do woli, jeśli jakieś jeszcze masz! Chodzi nie tylko o Ciebie, "nowych twarzy" jest sporo. :)))

      Usuń
  3. Etykietki super, ja też zastosowalam, by samej nie szukać po miesiącach: zaraz, a kiedy to Mały powiedział.... A co do spamerów, jeszcze mnie nie dopadli, na szczęście. A ja tez mam pytanie Jagódko: mam czasem problemy z bazylia w doniczkach, marnieje mi, mimo troskliwosci, może robię błąd w ziemi? Jaką ziemię dać, czy z drenażem, czy z piaskiem, czy może być zwykla do kwiatków, jak ją podlewasz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno powiedzieć... Ona lubi ziemię taką bardziej zasadową, podlewanie z umiarem, ale stałe, dużo słońca. U mnie w pomidorach, w związku z tym, że ich prawie nie podlewam, niezbyt się udaje. Także mrok pomidorowej dżungli jej się nie podoba. Sadzę ją więc na samym brzegu tunelu, a do szybkiego spożycia - w skrzyniach na zioła przy ścianie domu. Tam udaje się wspaniale, bo ciepło i dużo słońca. Możesz spróbować dać drenaż ze skorupek od jajek, pomieszany ze żwirem, na to zwykłą ziemię z kompostem.

      Usuń
    2. Jeśli są to doniczki kupione w sklepie, z rosnącą już rośliną, to one zwykle marnieją. Pewnie szok termiczny podczas transportu...

      Usuń
  4. Ależ Ty masz cierpliwość;)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szydełko i haft krzyżykowy wyrabiają cierpliwość :)))

      Usuń
  5. Możesz jeszcze wstawić taki gadżet na blogu jak wyszukiwarkę, tylko trzeba zaznaczyć opcję, żeby tylko na Twoim blogu szukała, a nie po całym internecie. A nad etykietami też się zastanawiałam, na razie i tak mam za mało postów, więc problemu z wyszukiwaniem nie mam :P
    A z tą tabelką sąsiedztwa roślin, tak myślałam, że gdzieś ją wcześniej widziałam. No i przy sprzątaniu regału wczoraj z pomiędzy różnych papierów, gazet i książek ukazała się mym oczom mała zielona książka pod redakcją prof Górnego ;) Kupiłam ją przez allegro w zeszłym roku jesienią, przejrzałam pobieżnie, odłożyłam i zaginęła w czeluściach regału. A tu się okazuje bardzo praktyczna i wartościowa książka, choć niewielka.
    Na Allegro wystarczy wpisać " biodynamiczna uprawa" i pojawi się tytuł " Biodynamiczna uprawa w ogrodzie działkowym" z zieloną okładką. Teraz jak sprawdziłam to są jeszcze dostępne 4 sztuki od różnych osób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dobra wiadomość! To masz tabelkę pod ręką, a wiadomości na pewno się przydadzą, chociaż Wasza działka z tych nieco większych :))))

      Usuń