Jeśli kogoś interesuje zdobycie nasion ekologicznych (organicznych), to OGRODY PERMAKULTURY ogłosiły listę nasion, jakimi dysponują. Można ją zobaczyć pod tym adresem: http://permakultura.com.pl/nasiona-organiczne-2/
Namnożyło się ostatnio spamu na moim blogu. Usuwam go, jak mogę. Na ogół są sprytni i wpisują w komentarzach do komentarzy, więc chcąc usunąć spam, czasem usuwam cały komentarz...Przepraszam! Będę musiała włączyć czasowo weryfikację postów.
Ten blog powstał jako coś w rodzaju przyjemnego i łatwego podręcznika uprawy ogrodu, zawierający nasze doświadczenia, wiedzę, którą zdobyłam dzięki innym i liczne anegdoty. Chodzi o to, że ma pewien logiczny układ - zaczynamy od przygotowania miejsca na ogród, następnie zajmujemy się glebą, wodą i powietrzem, potem kolejno: kalendarz prac, wpływy różnych roślin na siebie, dobór, prace sezonowe. Tymczasem przybywają nowi czytelnicy i mają różne pytania. Trudno mi za każdym razem powtarzać to, co pisałam już wcześniej, więc dałam etykiety do postów, żeby łatwiej było je wyszukiwać tematycznie (to ta niebieska chmurka u góry). Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej będzie znaleźć interesujące Was zagadnienia.
Ponad dwadzieścia lat temu osiedliśmy w prawie 100 letnim domu otoczonym ugorem i kawałkiem starego sadu i postanowiliśmy stworzyć tu własny kawałek raju. Ogród jak najbliższy naturze, który zarazem nas cieszy i żywi. O tym ogrodzie i o tym, czego się nauczyliśmy tworząc go i pielęgnując jest ten blog.
Etykiety
borówka amerykańska
budki lęgowe
burak liściowy
cebula
chwasty
cieplarnie
ciepła grządka
cykoria sałatowa
czosnek
drób
drzewa
drzewa i krzewy owocowe
drzewa owocowe
dynie
dżdżownice
F1
fasola
filmy
funkcjonowanie roślin
gleba
GMO
gnojówki
gnój
grządki
grządki permakulturowe
grzyby
historia
humus
inicjatywy
inspekty
jabłonie
jagody goji
jarzebinogrusza
jesień
jesion
kalendarz biodynamiczny
kompost
konstrukcje
korzenie
kret
króliki
kuchnia
kury
las
leki
marchewka
mikoryza
mydlnica
narzędzia
nasiona
nasiona ekologiczne
naturalne środki myjące
nawożenie
ochrona naturalna
oczko wodne
odczyn gleby
ogród na stoku
orzechy piorące
owady pożyteczne
owce
pasternak
permakultura
pietruszka
pigwa
pismo Słowian
płoty
podlewanie
podlewanie butelkowe
podniesione grządki
pomidory
próchnica
przechowywanie
przycinanie drzew
ptaki
rabaty ozdobne.
ręczniki obrzędowe
sad
sadzenie
sadzenie drzew
samosiejki
sąsiedztwo roślin
seler
siew
słoma
słomiane grządki
Słowianie
sole mineralne
staw
staże
szkodniki
szparagi
szpinak
szpinak. grządki
ściółka
ściółkowanie
świdośliwa
trawnik
tworzenie
tyczki
uprawa
wały permakulturowe
warsztaty
warzywa
wegetarianizm
wiedza
wieża ziemniaczana
wiśnia syberyjska
woda
wzniesione grządki
zakładanie ogrodu
zasilanie
zbiory
zdrowa żywność
zdrowie
zielony nawóz
ziemniaki
ziemniaki w słomie
zima
zioła
zrębki
zwierzęta
żywopłot
żyzność
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Super, dzieki, może sobie tam cos jeszcze znajdę oprócz tych nasionek co będę zamiawiać z Walii :)
OdpowiedzUsuńWłaśnie zabrałam się do czytania wszystkiego po kolei aby nie zadawać wiecej pytań na które padła juz odpowiedź...
OdpowiedzUsuńA zadawaj, do woli, jeśli jakieś jeszcze masz! Chodzi nie tylko o Ciebie, "nowych twarzy" jest sporo. :)))
UsuńEtykietki super, ja też zastosowalam, by samej nie szukać po miesiącach: zaraz, a kiedy to Mały powiedział.... A co do spamerów, jeszcze mnie nie dopadli, na szczęście. A ja tez mam pytanie Jagódko: mam czasem problemy z bazylia w doniczkach, marnieje mi, mimo troskliwosci, może robię błąd w ziemi? Jaką ziemię dać, czy z drenażem, czy z piaskiem, czy może być zwykla do kwiatków, jak ją podlewasz?
OdpowiedzUsuńTrudno powiedzieć... Ona lubi ziemię taką bardziej zasadową, podlewanie z umiarem, ale stałe, dużo słońca. U mnie w pomidorach, w związku z tym, że ich prawie nie podlewam, niezbyt się udaje. Także mrok pomidorowej dżungli jej się nie podoba. Sadzę ją więc na samym brzegu tunelu, a do szybkiego spożycia - w skrzyniach na zioła przy ścianie domu. Tam udaje się wspaniale, bo ciepło i dużo słońca. Możesz spróbować dać drenaż ze skorupek od jajek, pomieszany ze żwirem, na to zwykłą ziemię z kompostem.
UsuńJeśli są to doniczki kupione w sklepie, z rosnącą już rośliną, to one zwykle marnieją. Pewnie szok termiczny podczas transportu...
UsuńAleż Ty masz cierpliwość;)))
OdpowiedzUsuńSzydełko i haft krzyżykowy wyrabiają cierpliwość :)))
UsuńMożesz jeszcze wstawić taki gadżet na blogu jak wyszukiwarkę, tylko trzeba zaznaczyć opcję, żeby tylko na Twoim blogu szukała, a nie po całym internecie. A nad etykietami też się zastanawiałam, na razie i tak mam za mało postów, więc problemu z wyszukiwaniem nie mam :P
OdpowiedzUsuńA z tą tabelką sąsiedztwa roślin, tak myślałam, że gdzieś ją wcześniej widziałam. No i przy sprzątaniu regału wczoraj z pomiędzy różnych papierów, gazet i książek ukazała się mym oczom mała zielona książka pod redakcją prof Górnego ;) Kupiłam ją przez allegro w zeszłym roku jesienią, przejrzałam pobieżnie, odłożyłam i zaginęła w czeluściach regału. A tu się okazuje bardzo praktyczna i wartościowa książka, choć niewielka.
Na Allegro wystarczy wpisać " biodynamiczna uprawa" i pojawi się tytuł " Biodynamiczna uprawa w ogrodzie działkowym" z zieloną okładką. Teraz jak sprawdziłam to są jeszcze dostępne 4 sztuki od różnych osób.
Bardzo dobra wiadomość! To masz tabelkę pod ręką, a wiadomości na pewno się przydadzą, chociaż Wasza działka z tych nieco większych :))))
Usuń