niedziela, 14 kwietnia 2019

Ogród na piasku

       Wielu z nas ma ogrody położone w miejscach piaszczystych. Jak założyć na takiej glebie ogród warzywny i zapewnić jej trwałą żyzność?
      W Polsce często spotykamy gleby piaszczyste, kiedy przyjdzie nam zakładać swój ogród. Mają one sporo zalet i wad, jak wszystkie inne.
       Zalety są takie, że szybko ogrzewają się wiosną, są lekkie, przewietrzone i przepuszczalne, łatwo wysychają po deszczu. A wady? Często bywają zbyt suche i mało urodzajne, nie gromadzą wody, wszystko przez nie przelatuje, jak przez sito, także sole mineralne i humus. Mają tendencję do zakwaszania się. Dla ogrodników największą zgryzotą jest właśnie mała żyzność i wysychanie.

      Ogrodnictwo naturalne, permakultura, ma to do siebie, że wypracowała metody na użyźnienie nawet skrawka jałowej skały, więc z piaskiem też sobie poradzimy.

      Jeśli kogoś interesuje, jak można sobie z tym poradzić, to można przeczytać moje wcześniejsze posty, ale można też przyjechać na staż zakładania warzywnika permakulturowego na piachu który będę prowadziła w  Łaziskach koło Wągrowca. Staż zaczyna się w piątek 26 po południu, ok. godz.18, a kończy w niedzielę 28 po południu. Staż jest bezpłatny,można dołożyć się do wspólnego kotła i wrzucić kilka groszy za media, ale to nie jest niezbędne. Jest jeszcze kilka miejsc. W sumie to domek dla gości może pomieścić sporą liczbę osób, jeśli będą miały karimaty lub materace.

      Zgłaszać się można do mnie lub do Piotra Batury (gospodarza) http://www.kominki-batura.pl/#.

Zapraszamy!

7 komentarzy:

 1. Sama z przyjemnością wybrałabym się aby podpatrzeć i wzbogacić swoją wiedzę, ale niestety nie da rady... dobrze, że prowadzisz bloga i mogę chociaż poczytać :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to będzie teraz - w kwietniu ??? Jeśli tak to szkoda, bo zapisałam się w tym terminie na inne warsztaty. Kurczę ! Już żałuję ! Zobaczę jeszcze na szybko co się da zrobić. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, za niecałe dwa tygodnie. Będą jeszcze warsztaty w Stępinie na Rzeszowszczyźnie w czasie majówki. Tym razem - ogród na glinie i na pochyłym stoku.

   Usuń
  2. Dziękuję :) Niestety , nie dam rady. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Ech, ja to bym chciała chociaż garstkę piasku u siebie :)

  OdpowiedzUsuń