poniedziałek, 11 marca 2019

Ziemia - co to jest?

       Zachwycają mnie cykle w naturze, wzajemna współzależność. Jedno wynika logicznie z drugiego, a każdy krok kryje tajemnice.

      Czy zastanawialiście się czasem, czym jest ziemia, po której chodzimy i w której sadzimy rośliny? To bardzo tajemniczy świat.      Bierzesz garstkę ziemi z ogrodu. Czy wiesz, że trzymasz w ręce więcej organizmów żywych, niż ludzi żyje w Warszawie? A nawet w Nowym Jorku?  Są to maleńkie mikroorganizmy, od bakterii i wirusów, poprzez pierwotniaki, okrzemki, pantofelki, ameby, grzyby, glony do maleńkich zwierząt, wrotków, pajęczaków, owadów i innych, znanych głównie naukowcom, a często w ogóle nieznanym.


      Ciekawostką jest istnienie w ziemi bakterii, które poprawiają nam nastrój, a nawet zwalczają depresję: https://kopalniawiedzy.pl/bakterie-glebowe-nastroj-depresja-zaburzenia-serotonina-Chris-Lowry-neurony-uklad-odpornosciowy-Mycobacterium-vaccae,2242 
       Brudźmy więc ręce ziemią, a będziemy w dobrym nastroju!

     Najbardziej znane, duże dżdżownice, są niezastąpionymi pomocnikami ogrodnika. Zjadają uschnięte rośliny, by wydalać bogaty nawóz, co więcej, w swoim przewodzie pokarmowym za pomocą wapnia wiążą części humusu (czyli rozłożonych substancji organicznych) z cząsteczkami gliny przy pomocy wapnia, zwiększając ich trwałość i nadając ziemi strukturę gruzełkowatą. Korytarze dżdżownic chętnie są przerastane przez korzenie. Na dokładkę te zwierzątka mieszają i przekopują ziemię lepiej, niż my byśmy to zrobili narzędziami.

      Z czego jeszcze składa się ziemia? Z kawałeczków mniej lub bardziej rozłożonych roślin i zwierząt, czyli materiału organicznego, które tworzą humus, czyli próchnicę. Tak pożądaną w każdym ogrodzie! Próchnica w końcu rozkłada się na sole mineralne, przyswajane przez rośliny. Aby jednak ten proces nie przebiegał zbyt szybko (nadmiar soli byłby wypłukany przez wodę i ziemia na nowo stała by się uboga), natura wynalazła sposób na zwiększenie jego trwałości poprze łączenie go z cząsteczkami gliny i iłów w trwały kompleks argilo-humiczny. To są najżyźniejsze ziemie.

     Oprócz tego w garści trzymamy wcale niemało piasku, gliny i kamyków. Wszystkie powstały z pierwotnych skał, a te z lawy, z której była zbudowana nasza Ziemia, kiedy jeszcze dyfowała w przestrzeni jako ognista kula. Różnią się od siebie tylko stopniem rozdrobnienia. Zawierają również wiele minerałów i mikroelementów, z których korzystają rośliny. Ale jak? Rośliny jedzą piasek? No nie, takiej możliwości nie mają. Zarówno rośliny, jak i niektóre bakterie rozpuszczają skały przy pomocy swoich wydzielin, a następnie wchłaniają odżywcze składniki z takiej "papki".

    No i nie zapomnijmy o wodzie! Bez niej żadne życie nie było by możliwe. Jest jej całkiem sporo w naszej garstce ziemi, zarówno "wolnej", jak i zamkniętej w organizmach żywych.

       Pod naszymi stopami toczy się tajemnicze, pulsujące życie. Trwają polowania i współpraca. Przekazywanie wiadomości i pokarmu. Miliony rodzą się i umierają w tym czasie, kiedy czytacie ten post. Są tam organizmy nam przyjazne, jak również takie, których lepiej unikać (bakterie tężca, pasożyty i inne). Wszystkie są powiązane ze sobą w wielkim, naturalnym cyklu przemian skalistej, nagiej ziemi w pulsujący życiem ogród, las czy łąkę.

14 komentarzy:

 1. Po śmierci (wcześniej czy później) i my stajemy się częścią tego wspaniałego świata ziemi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co więcej - każdy atom Twojego ciała należał kiedyś do jakiejś osoby, a nawet wielu osób, zwierząt lub roślin. W tej chwili w Twoim ciele nie ma ani jednego atomu, który był tam 10 lat temu, a jesteś ciągle tą samą osobą. Są duże szanse, że woda którą pijesz, była kiedyś siuśkami dinozaurów.

   Usuń
 2. Wszystko w ogrodzie robię bez rękawic. Zawsze czułam się dobrze z brudnymi rękoma.

  OdpowiedzUsuń
 3. Teraz już wiem, dzięki czemu poprawia mi się nastrój :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze wiedzieć ! Parafrazując słowa piosenki: "Pamiętajcie o ogrodach", można by powiedzieć: pamiętajcie o ziemi ! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesteś bardzo mądrą kobieta. I chyba mówię to komuś drugi raz...

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakie ładne zwierzątka mieszkają w ziemi. Fantastyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko mała część tego wszystkiego, co tam żyje. Okrzemki są fantastyczne, z tymi pancerzykami.

   Usuń
 7. Mam prośbę. Czy mogłabyś skrócić nieco linijki? Moje oczy już nie te co dawniej, muszę sobie powiększać druk, a wtedy już nie mieści mi się w ekranie i źle się czyta. Bardzo lubię twój blog i tylko ta drobna uciążliwość mnie kłuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie bardzo mogę, taki układ jest chyba automatyczny, a ja za cienki Bolek, żeby grzebać w ustawieniach. Przy powiększaniu istnieje możliwość przesuwania tekstu.

   Usuń