Często tak się składa, że kiedy wymyślę jakiś temat, to znajdują nagle i niespodziewanie materiały na ten sam temat. Czasami przed, czasami po napisaniu tego, co myślę.
Tak jest i tym razem, znalazłam wywód, że czeka nas ogólny kryzys żywnościowy w następnych latach, że żywność zdrożeje w niespotykany sposób. Niespotykany? chyba w ciągu ostatnich dziesięcioleci, kiedy niskie ceny żywności utrzymywane są sztucznie przez państwa.
Jeśli ktoś chce poczytać, to tu jest link: https://igimag.pl/2017/12/maslo-tylko-preludium-czy-czeka-nas-globalny-kryzys-zywnosciowy/
Jakoś nie przeraża mnie ten kryzys. Może dlatego, że wiele już widziałam. Widziałam czasy, kiedy działki i ogrody służyły głównie do hodowania żywności. No to może to wróci - zamiast jałowych trawniczków i iglaków pojawią się wesołe warzywniki.
Zdrożeje głównie mięso? I tak jadamy go za dużo. Nasza córka jest wegetarianką z przechyłem na weganizm i ma się bardzo dobrze.
No i najważniejsze: warzywnik robi swoje! Można będzie zająć się nim jeszcze pieczołowiciej i żadne ceny żywności nam nie straszne!
Czyli: zakładajmy warzywniki i sady! Najlepiej naturalne, bo to i zdrowiej i taniej i piękniej!
Ponad dwadzieścia lat temu osiedliśmy w prawie 100 letnim domu otoczonym ugorem i kawałkiem starego sadu i postanowiliśmy stworzyć tu własny kawałek raju. Ogród jak najbliższy naturze, który zarazem nas cieszy i żywi. O tym ogrodzie i o tym, czego się nauczyliśmy tworząc go i pielęgnując jest ten blog.
Etykiety
borówka amerykańska
budki lęgowe
burak liściowy
cebula
chwasty
cieplarnie
ciepła grządka
cykoria sałatowa
czosnek
drób
drzewa
drzewa i krzewy owocowe
drzewa owocowe
dynie
dżdżownice
F1
fasola
filmy
funkcjonowanie roślin
gleba
GMO
gnojówki
gnój
grządki
grządki permakulturowe
grzyby
historia
humus
inicjatywy
inspekty
jabłonie
jagody goji
jarzebinogrusza
jesień
jesion
kalendarz biodynamiczny
kompost
konstrukcje
korzenie
kret
króliki
kuchnia
kury
las
leki
marchewka
mikoryza
mydlnica
narzędzia
nasiona
nasiona ekologiczne
naturalne środki myjące
nawożenie
ochrona naturalna
oczko wodne
odczyn gleby
ogród na stoku
orzechy piorące
owady pożyteczne
owce
pasternak
permakultura
pietruszka
pigwa
pismo Słowian
płoty
podlewanie
podlewanie butelkowe
podniesione grządki
pomidory
próchnica
przechowywanie
przycinanie drzew
ptaki
rabaty ozdobne.
ręczniki obrzędowe
sad
sadzenie
sadzenie drzew
samosiejki
sąsiedztwo roślin
seler
siew
słoma
słomiane grządki
Słowianie
sole mineralne
staw
staże
szkodniki
szparagi
szpinak
szpinak. grządki
ściółka
ściółkowanie
świdośliwa
trawnik
tworzenie
tyczki
uprawa
wały permakulturowe
warsztaty
warzywa
wegetarianizm
wiedza
wieża ziemniaczana
wiśnia syberyjska
woda
wzniesione grządki
zakładanie ogrodu
zasilanie
zbiory
zdrowa żywność
zdrowie
zielony nawóz
ziemniaki
ziemniaki w słomie
zima
zioła
zrębki
zwierzęta
żywopłot
żyzność
Niby tak, ale nie każdy ma ogródek i nie każdy ma czas na warzywnik czy dryg do tego. Na pewno przydałby się taki malutki kryzys aby ludzie znów zaczęli szanować jedzenie, bo to co się wyprawia w przedszkolach i szkołach to szop. Dzieci wybrzydzają dla samego wybrzydzania aby potem jęczeć rodzicom, że są głodne i wymusić maka, chipsy i inne gówna. Ale mamusie często chwalą się, że zdrowo się odżywiają jedząc sałatkia :D Ale... taki mały by się przydał :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam :D
Pierwszą przyczyną gwałtownego wzrostu cen żywności będzie zniesienie dopłat do ziemi rolnej,ale po odsianiu tych którzy nie potrafią produkować tanio ceny się ustabilizują.
OdpowiedzUsuńUważam, że to jest błędne rozumowanie: nie powinno zależeć nam ma produkowaniu żywności taniej, ale chodzi o wyhodowanie żywności dobrej, smacznej i zdrowej.
UsuńWszystko jest możliwe ! Choć muszę przyznać, że odkąd sklepowe półki uginają się od towarów, ludzie stali się bardzo wygodni. Nie chce im się gotować posiłków ani też hodować warzyw. Niedługo będziemy jeść tylko pigułki. Naukowcy już nad tym pracują.
OdpowiedzUsuńzachęciłaś ponownie, u mnie jakieś grządki będą na pewno :)
OdpowiedzUsuńNie będę jadła pigułek, buntuję się! Chociaż z mojego małego warzywnika bym się nie wyżywiła... Ale zawsze mogę zagospodarować trawnik!
OdpowiedzUsuńPrzeczytałam artykuł pod linkiem. Przerażające. Ale nie najbardziej ten przewidywany wzrost cen żywności, ale to co się z jedzeniem wyprawia i jak ono krąży. Mleko z Australii do Chin, masło z Europy do Stanów. I to niby normalne jest? Ta cała globalizacja i produkcja żywności. No właśnie produkcja jak w fabryce. Jakoś to wszystko oderwane od życia, od ziemi. TAK zakładajmy warzywniki i sady i pokażmy dzieciom skąd się bierze jedzenie, prawdziwe jedzenie nie z folii i pudełka.
OdpowiedzUsuńBezko, mam nadzieję, że już wyszłaś na prosta z budową i jakimś cudem zachowałaś głowę i serce, więc teraz kolej na warzywnik!
Usuń